Ласкаво просимо
Новини
Загальна інформація
Історія в особах
Алексеєв П.П.
Бабичев Ф.С.
Гарніч-Гарн. Ф.М.
Ельтеков О.П.
Зенович С.Ф.
Кіпріанов А.І.
Красуський К.А.
Мацуревич І.К.
Мушкало Л.К.
Пелькіс П.С.
Реформатський С.М.
Стеценко О.В.
Тютчев І.А.
Яворський В.П.
Видатні випускники
Співробітники
Наукові напрямки
Навчання
Хімбіоцентр
Публікаціі
Відгуки
Фотогалерея
Контакти
Про сайт
Пошук
Oleksandr Grygorenko Web Page
Vasyl G. Pivovarenko Homepage
Профбюро хімічного факультету

Реформатський Сергій Миколайович

(1860-1934)
хімік-органік
доктор хімічних наук, професор, член-кореспондент АН СРСР


Реформатський Сергій Миколайович У 1856 р. кафедра хімії дає початок новій кафедрі технічної хімії, а у 1891 р. відбулося розділення кафедри хімії на дві частини: органічну та неорганічну. Після припинення роботи в університеті проф. Ф.М. Гарніч-Гарницького на вакантну кафедру органічної хімії призначають тридцятиоднорічного С.М. Реформатського. А кафедру неорганічної хімії очолив у 1892 р. проф. А.К. Ельтеков, а з 1894 р. проф. Я.Н. Барзиловський.

С.М. Реформатський випускник Казанського університету, учень відомого хіміка А.М. Зайцева. У 1889 р. захистив в Казані магістерську дисертацію на тему "Предельные многоатомные алкоголи". Майже два роки знайомився з досвідом роботи німецьких університетів у Гейдельберзі, Гетінгені та Лейпцізі. У 1890 р. у Варшавському університеті захистив докторську дисертацію на тему "Действие смеси цинка и монохлоруксусного эфира на альдегиды и кетоны". У Києві С.М. Реформатський написав відомий по всій Російській імперії підручник "Начальный курс органической химии", який починаючи з 1893 р. витримав 17 (!) видань. У 1899 р. разом зі своїм першим учнем Я.І. Михайленком С.М. Реформатський видав "Таблицы качественного химического анализа", що витримали 3 видання. Для початківців у хімії він видав посібник "Элементарные сведения по химии", який перевидавася також тричі і останній раз у 1929 р. Він першим в університеті організував роботу студентського наукового фізико-хімічного гуртка. Особисто С.М. Реформатський опублікував 53 друковані праці.

Три 1898 р. професори-хіміки С.М. Реформатський, Н.А. Бунге та Я.А. Барзиловський почали клопотатись про побудову нового хімічного корпусу і переконали фізико-математичний факультет та Вчену раду університету у необхідності цього кроку. 4 Листопада 1904 року новий корпус відкрив свої лабораторії для студентів.

С.М. Реформатський брав активну участь у громадському житті Києва. З 1898 р. по 1907 р. працю в університеті поєднував з читанням курсів неорганічної та органічної хімії у новоствореному політехнічному інституті, в якому за сумісництвом обіймав посаду професора. Був обраний головою Київського фізико-хімічного товариства. Під час І світової війни С.М. Реформатський організував на базі хімічних лабораторій університету виробництво лікарських препаратів і ініціював їх виробництво у Київському політехнічному інституті. Серед них хлороформ та ефір для анестезії, аспірин, тіокол, сулема, новокаїн, антифебрин, кофеїн та інші. У 1928 р. С.М. Реформатський обраний член-кореспондентом АН СРСР. Працював у Всесоюзному комітеті хімізації та був членом відповідного республіканського комітету. Помер 28 липня 1934 року, похований на Лук’янівському цвинтарі Києва.