Мацуревич Іполіт Кіпріанович
(1882-22.07.1939)
хімік-органік
доктор хімічних наук, професор, академік АН України
Народився в місті Глуськ, Мінської губернії у сім’ї працівника пошти. У 1907 р. закінчив природознавчий відділ Київського університету. З 1907 по 1915 працював лаборантом кафедри органічної хімії. З 1915 – асистент кафедри. Під час І світової війни він разом з В.П. Яворським та іншими членами кафедри під керівництвом С. Реформатського багато зробив для виробництва медикаментів, потрібних фронту.
Після 1917 викладав у КІНО і КПІ. Працював разом з Реформатським над темою по каучуконосах. З 1933 - доцент кафедри органічної хімії, а з 1935 – професор. Одержав звання доктора хімічних наук без захисту. У 1939 році обирається академіком АН УРСР. Брав участь в організації інституту органічної хімії АН УРСР.
Зробив вагомий внесок в хімію семикарбазиду та тіосемикарбазиду. Досліджував склад смол вітчизняних каучуконосів.
Опубліковано 30 наукових робіт. Зробив вагомий внесок в хімію похідних семикарбазиду і тіосемикарбазиду. Займаючись синтезом β-гідроксикислот за Реформатським, першим застосував як розчинник бензол, пришвидчивши реакцію і здобувши кращі виходи. Вперше застосував для синтезу третинних спиртів жирного ряду через металорганіку Cl-COOEt. Вперше описав низку ненасичених спиртів добутих з бромистого алілу та кетонів. Ці ненасичені спирти він окиснював у гліцерині і дегідратував у дієни. Вивчав взаємодію тіофен-2-карбальдегіду з гідразином і семикарбазидом. Вивчав взаємодію циклогексенону з (тіо)семикарбазидом. І показав, що перший акт - це взаємодія нуклеофільного центру з карбонілом, а другий – спостерігається тільки для семикарбазиду – це додаткове приєднання за подвійним зв’язком. Вивчав нуклеофільні реакції семикарбазиду та семикарбазонів з ароматичними амінами. На основі взаємодії тіосемикарбазиду з ароматичними амінами ним була добута низька продуктів циклічної та відкритої будови. Перші на кафедрі гетероцикли були добуті Мацуревичем. Ними були похідні 1,2,4-триазолу та тіодиазолу. Займався розробкою способів добування амінів шляхом відновлення фенілгідразонів, оксимів, альдазинів і кетазинів за допомогою активованого алюмінію. Знайшов ряд переваг при відновленні саме цим способом. |